Opracowanie oraz wdrożenie całkowicie nowego produktu w postaci mieszanki z wykorzystaniem przetworzonego granulatu przeznaczonej zarówno do stabilizacji gruntów zanieczyszczonych metalami ciężkimi.

Prace badawczo-rozwojowe

Firma ECO RGS uzyskała dotację z Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 na projekt „Opracowanie oraz wdrożenie całkowicie nowego produktu w postaci mieszanki z wykorzystaniem przetworzonego granulatu przeznaczonej zarówno do stabilizacji gruntów zanieczyszczonych metalami ciężkimi.

W ramach projektu opracowane zostaną receptury wytwarzania z odpadów (w tym odpadów niebezpiecznych) granulatów. Przygotowane granulaty zostaną zmodyfikowane przy pomocy preparatu mikrobiologicznego z przeznaczeniem do rewitalizacji obszarów poprzemysłowych. W trakcie trwania projektu dopracowane zostaną procesy namnażania i immobilizacji preparatów mikrobiologicznych, których zadaniem jest zmniejszanie mobilności metali w zanieczyszczonym gruncie. Działanie wzbogaconych mikrobiologicznie granulatów zostanie sprawdzone i zoptymalizowane zarówno w skali laboratoryjnej, półtechnicznej jak i przemysłowej. Badania prowadzone będą na różnych typach geologicznych gruntu, takich jak piaski równoziarniste, piaski pylaste, gliny piaszczyste, czy piaski gliniaste. Działanie preparatów będzie ewaluowane na podstawie pomiarów parametrów wytrzymałościowych oraz mobilności metali w wybranych gruntach.

Wyniki projektu, czyli technologia stabilizacji gruntu za pomocą zmodyfikowanej mieszanki stabilizującej, zostaną wdrożone w naszym przedsiębiorstwie. Do potencjalnych odbiorców technologii należą przede wszystkim wytwórcy odpadów niebezpiecznych, z których wytwarzany będzie granulat oraz podmioty zainteresowane stabilizacją gruntów, w tym gruntów zanieczyszczonych metalami ciężkimi. Dzięki wykorzystaniu technologii możliwa będzie równoczesna stabilizacja zanieczyszczenia metalami oraz stabilizacja geotechniczna gruntu.

Celem projektu jest wytworzenie innowacyjnego produktu oraz technologii jego zastosowania, który pozwoli na równoczesną stabilizację gleby pod względem chemicznym jak i geotechnicznym.

Wynikiem projektu będzie wytworzenie produktu i technologii jego zastosowania, którego użycie pozwoli na chemiczną, biologiczną i geotechniczną stabilizację gruntów. Dzięki zastosowaniu jednego produktu możliwe będzie obniżenie mobilności metali ciężkich o około 75% w fazie luźno związanej a równocześnie polepszenia parametrów wytrzymałościowych gruntu takich jak poprawa nośności. Dzięki zastosowaniu produktu możliwe będzie uzyskanie wtórnych modułów nośności wynoszących 50 – 80 MPa. Stabilizacja metali pozwoli na odnowienie mikrobiomu glebowego, co przyczyni się do efektywnego zachodzenia procesów bioremediacyjnych in situ oraz pozwoli na ponowne zagospodarowanie niektórych terenów, które nie mogłyby zostać wykorzystane.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu:
Wydatki ogółem
5 551 840,00 PLN
Wydatki kwalifikowalne
4 754 660,00 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 3 180 021,00 PLN


  • Zrównoważony Rozwój

    Stawiamy na ekologię i długoterminowe rozwiązania.

  • Innowacyjność

    Wprowadzamy najnowsze technologie w ochronie środowiska.

  • Rzetelność

    Gwarantujemy wysoką jakość i profesjonalizm naszych usług.

  • Zaangażowanie

    Jesteśmy oddani misji ochrony naszej planety.