Wdrożenie autorskiej technologii optymalizacji procesu oczyszczania / unieszkodliwiania gruntów zanieczyszczonych metalami

Prace badawczo-rozwojowe

Projekt pt. „Wdrożenie autorskiej technologii optymalizacji procesu oczyszczania/unieszkodliwiania gruntów zanieczyszczonych metalami”

W związku z szybkim rozwojem przemysłowym świata znacznie wzrosło niebezpieczeństwo zanieczyszczenia środowiska metalami. Ponadto likwidacja niektórych obszarów przemysłowych i przeznaczenie ich, np. pod zabudowę mieszkalno-usługową wiąże się z koniecznością oczyszczenia takich terenów. Grunty zanieczyszczone metalami stanowią istotne zagrożenie dla środowiska. W zależności od wartości pH metale mogą być sorbowane przez fazę stałą gleby bądź desorbowane do roztworu glebowego, z którego mogą być wymywane do wód gruntowych, bądź pobierane przez rośliny. W praktyce ze względu na znaczną siłę wiązania większości metali przez kompleks sorpcyjny gleby, pierwiastki te zazwyczaj zostają unieruchomione w warstwie powierzchniowej, co oznacza, że pozostają problemem na długo, nawet po wyeliminowaniu źródła emisji. Należy również pamiętać, że zanieczyszczenia chemiczne gleb (w tym metale) wpływają negatywnie na bytujące w nich organizmy żywe, powodując eliminację gatunków wrażliwych, nadmierny rozwój organizmów opornych, a w konsekwencji prowadzą do zaburzeń w obiegu materii i energii, uniemożliwiając prawidłowe jej funkcjonowanie. Metale w gruntach mogą występować w różnych związkach oraz wchodzą w skład różnego rodzaju minerałów. Oznacza to występowanie różnych form metali w środowisku: wymiennej, węglanowej, tlenkowej, organicznej związanej w sieci krystalicznej minerałów pierwotnych i wtórnych, co przekłada się na różną mobilność i biodostępność. Zatem konieczne jest zastosowanie metod pozwalających na oczyszczenie środowiska gruntowego. Możliwość wdrożenia opracowanych wyników prac B+R pozwoli po raz pierwszy zastosować w praktyce przemysłowej rozwiązanie dzięki któremu oprócz unieszkodliwiania gruntów będziemy mogli prowadzić również jego odzysk.

Zakres projektu został stworzony w taki sposób, aby rozwiązywać wszystkie bieżące problemy w sposób optymalny przy użyciu dostępnych zasobów. Wiedza, jaką posiada aktualnie firma i współpraca z jednostką naukową pozawalają na wdrożenie rozwiązania, które będzie odpowiadać wszystkim istniejącym w danym momencie potrzebom zarówno Wnioskodawcy jak i grup odbiorców projektu. Zakres projektu rozwiązuje kluczowy problem, jakim jest istotne zagrożenie dla środowiska, które powstaje ze strony gruntów zanieczyszczonych metalami.

Projekt zakłada wdrożenie technologii z wykorzystaniem roztworów mobilizujących metale, których skład i właściwości nie wpłyną negatywnie na żyjące w glebie organizmy. Aktualnie dostępne rozwiązania prowadzą często do degradacji ziemi.

Zakupiony przesiewacz wraz z posiadaną już instalacją pozwoli na uruchomienie ww. usługi, która będzie cechować się:

  • możliwością bardzo dokładnej i szybkiej aplikacji roztworów do wymywania metali z gruntów.
  • możliwością całorocznej aktywności remediacyjnej.
  • zwiększoną precyzyjnością i skutecznością prowadzonych zabiegów.
  • zwiększeniem zakresu prowadzonej działalności remediacyjnej dla innych rodzajów odpadów.

Przetarg: „Dostawa kompletnego mobilnego przesiewacza dwupokładowego o dużej wydajności do przesiewania różnego rodzaju odpadów budowlanych”

Data opublikowania ogłoszenia
2023-07-20

Termin składania ofert
2023-07-28 12:00:00

Tytuł projektu:
„Wdrożenie autorskiej technologii optymalizacji procesu oczyszczania/unieszkodliwiania gruntów zanieczyszczonych metalami”

Całkowita wartość projektu:
Całkowita wartość projektu: 578 100,00 zł w tym wartość dofinansowania przez UE: 470 000,00 zł.

Termin realizacji:
01-04-2023 – 31-12-2023


  • Zrównoważony Rozwój

    Stawiamy na ekologię i długoterminowe rozwiązania.

  • Innowacyjność

    Wprowadzamy najnowsze technologie w ochronie środowiska.

  • Rzetelność

    Gwarantujemy wysoką jakość i profesjonalizm naszych usług.

  • Zaangażowanie

    Jesteśmy oddani misji ochrony naszej planety.